Rozhodli ste sa predať svoju nehnuteľnosť a neviete aká môže byť reálna cena? Nie ste predsa realitný maklér, ktorý to má v malíčku. Tak odkiaľ ju zobrať?

Keď sa spýtam predávajúcich pri nábore nehnuteľnosti odkiaľ zobrali cenu, ich častá odpoveď je, že z internetu. Z realitných portálov. Veď, keď na opačnej strane ulice predáva henten dom za toľko, tak my môžeme pýtať toľkoto.

Nastaviť cenu na základe realitných portálov, za koľko sa tam predávajú nehnuteľnosti je asi najhoršie, čo môžete spraviť. Lebo na internete sú často ponuky s nezmyselnými cenami, veľkými očami ľudí, ktorí ako každý chce získať čo najviac.

Treba si uvedomiť, že niektoré ponuky sa tam s takýmito cenami nehnuteľností ponúkajú už aj 3 roky a nikto tam nechodí na obhliadky.

Ďalší nezmysel je porovnávať cenu s obdobím predaja, nemôžete porovnávať to, že sused predal taký istý dom pred 5 rokmi za takú cenu, vtedy bola iná doba, inak sa hýbali ceny nehnuteľností.

Takisto city k nehnuteľnosti, koľko času ste v nej strávili, aké pekné chvíle a pod. treba dať bokom.

A čo znalecký posudok? Dá sa odtiaľ brať cena do úvahy?

Ako kedy. Je veľa znalcov, ktorí si robia svoju prácu dobre a kvalitne a je veľa, ktorí robia úplní opak. Hodnota nehnuteľnosti na znaleckom posudku sa veľa krát nedá použiť v reálnom predaji.

Znalci idú podľa svojich tabuliek, realitní makléri podľa skúseností a reálnej hodnoty za čo sa dá nehnuteľnosť predať. Samozrejme znalecké posudky sú dobrá vec, kvôli hypotéke a pod. Nedávno som predal dom, ktorý mal na znaleckom posudku cca 220 000€ a predali sme ho za 180 000€.

Preto sa často stáva, že ak donesiete do banky znalecký posudok, banka ho nemusí akceptovať a na nehnuteľnosť, ktorú chcete kúpiť pošle svojho znalca. Keď banka tento znalecký posudok akceptuje, stáva sa aj to, že na ňom znížia cenu nehnuteľnosti.

Ako teda nastaviť správnu cenu, aby ste Vašu nehnuteľnosť predali rýchlo?

Nájdite si odborníka na predaj Vašej nehnuteľnosti. Realitného makléra, ktorý vie, čo robí. Najlepšie pre Vás bude, ak dáte na referencie od svojich známych. Určite niekto vo Vašom okolí pozná dobrého realitného makléra, ktorý im predal nehnuteľnosť, alebo počuli od niekoho, komu predal, že je dobrý.

Vyhnete sa dlhému predaju Vašej nehnuteľnosti, obhliadok s “turistami”, ktorí si prišli Vašu nehnuteľnosť iba pozrieť, zaberie Vám to kopec času, lebo času kupujúcich sa treba tiež prispôsobiť a počítajte s tým, že obhliadky napr. na domoch trvajú v priemere hodinu.

Môžete toto nechať na makléra a ten to všetko spraví za Vás, kým Vy si môžete vychutnávať chvíle napr. so svojou rodinou.